Czy lekkoatletyka jest popularna w Polsce ?

Czym jest lekkoatletyka 

Lekkoatletyka często jest również nazywana królową sportów. Jej początków można się doszukiwać już w starożytnej Grecji, gdzie była częścią igrzysk Olimpijskich. Tak zostało do dziś i to własne lekkoatletyka jest główną częścią letnich Igrzysk. Główne konkurencje kojarzone z nią to biegi, rzuty, skoki oraz chód. Większość dyscyplin, jakie należą do królowej sportów, są rozgrywane na głównym stadionie Igrzysk olimpijskich. To one przyciągają największą liczbę widzów i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kibiców na całym świecie.

Dzisiejsze konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane są zarówno na otwartych stadionach, jak i zamkniętych halach. Dzięki temu możemy śledzić zmagania zawodników przez cały rok. Prócz igrzysk, dyscypliny te rozgrywane są również w ramach mistrzostw świata i wielu mniejszych imprez. Są one jednak nieporównywalnie mniej popularne od samych igrzysk czy też innych dyscyplin sportowych takich jak np. piłka nożna, czy siatkówka.

Popularność lekkoatletyki w Polsce

Lekkoatletyka zaczęła się rozwijać w naszym kraju pod koniec XIX wieku. Przez wiele dziesięcioleci, na terenie naszego państwa popularność dyscyplin lekkoatletycznych stale rosła. Zaowocowała to dużą ilością mistrzów w różnych dyscyplinach pochodzących z polski. Można jednak śmiało stwierdzić, że popularność tej gałęzi sportowej nie należy do największej w naszym kraju. Polacy dużo bardziej pokochali oglądanie rozgrywek piłki nożnej, siatkówki czy też zmagania w skokach narciarskich. Wyniki oglądalności transmisji telewizyjnych z imprez lekkoatletycznych są, wielokrotnie mniejsze od meczów reprezentacji polski.

Zjawisko to nie byłoby niczym dziwnym, gdybyśmy jako naród nie posiadali sporej reprezentacji odnoszącej sukcesy w dyscyplinach lekkoatletycznych. W przypadku Polski jednak inaczej. Nasi zawodnicy odnoszą sukcesy najwyższego szczeblu, na najbardziej prestiżowych imprezach. Nie będzie przesadą, jeżeli stwierdzimy, że mamy najlepszych kulomiotów na świecie od lat. Wyniki Anity Włodarczyk już od lat pozostawiają konkurencje w tyle. Tak samo jest wśród mężczyzn, gdzie Paweł Fajdek odnosi notoryczne sukcesy na dużych imprezach. W innych dyscyplinach nasi zawodnicy również odnoszą sukcesy. Zarówno sztafety, czy skoczkowie, sięgają po najwyższe trofea. Popularność jednak tych dyscyplin jest  w porównaniu z innymi, dość mała w naszym kraju.

Mało, kto zapytany na ulicy w Polsce odpowie, że ogląda regularne zmagania polskich lekkoatletów. Polacy raczej zwracają, uwagę na te dyscypliny przy okazji dużych imprez. Zmagania na mniejszych zawodach śledzi jedynie garstka. Co ciekawe wiele, ważnych imprez w kalendarzu lekkoatletycznym jest rozgrywanych w naszym kraju. Wtedy stadiony odwiedzane, są oczywiście przez kibiców z polski, jednak klimat tych zawodów z pewnością nie obiega całego kraju, tak jak to miało miejsce w przypadku EURO 2012. 

Sami sportowcy uprawiający dyscypliny lekkoatletyczne, stwierdzają w wywiadach, że popularność ich dyscyplin w Polsce jest dość niska jak na sukcesy, jakie odnoszą reprezentanci Polski. Ciężko jest jednoznacznie określić, dlaczego tak jest. Dobrze jednak, że część społeczeństwa regularnie śledzi zmagania naszych sportowców i ich wspiera.