Czy odpowiedni strój pomaga biegać?

Odpowiedni strój do biegania wpływa na kilka aspektów związanych z tą aktywnością fizyczną. Zdrowie i komfort to kluczowe kwestie przy doborze właściwego ubioru, który znacząco może wpłynąć na jakość treningu.

Kluczowym elementem stroju każdego biegacza, niezależnie od stopnia jego zaawansowania, są buty. Wpływają one przede wszystkim na zdrowie. Obuwie przeznaczone do biegania posiada odpowiednią podeszwę, która zapewnia właściwą amortyzację, chroni przez stanami przeciążeniowymi w kolanach, czy zespołem pasma biodrowo-piszczelowego. Przy doborze butów powinno się również zwracać uwaga na nawierzchnię, którą najczęściej wybieramy na trening. Duża amortyzacja przyda się podczas biegania na twardym podłożu, takim jak asfalt, czy kostka brukowa. Jeśli jednak wybieramy ścieżki nieutwardzone i grząskie obszary dobrze jest skupić się na dobrym wyprofilowaniu stopy i przyczepności do podłoża.

Każdy biegacz doceni odpowiednie ubrania z termoaktywnych tkanin. Bawełna nie jest w tym wypadku dobrym wyborem, ponieważ nie odprowadza wilgoci. Strój z syntetycznych włókien sprawdzi się zarówno w gorące letnie dni, jak i podczas zimowych treningów. Obcisły strój nie będzie krępował ruchów i zapewni dobre odprowadzanie potu. Przylegający top i legginsy, czy krótkie spodenki sprawią, że bieganie będzie jeszcze lepsze. Istotną kwestią jest dobranie stroju do panujących warunków atmosferycznych.

Chłodniejsze dni wymagają od biegacza lepszego zabezpieczenia przed zimnem. Dobrze jest ubrać się w kilka cieńszych warstw. Weźmy ze sobą nie tylko bluzę, ale i kurtkę przeciwdeszczową, jeśli w przypadku deszczu. Ważna jest też ochrona całego ciała. Czapka, szalik, rękawiczki i długie skarpety, powinny znaleźć się w każdym zestawie osoby biegającej zimą. Wielu biegaczy decyduje się na kominy, które szczelnie chronią całą szyję i kark, mogą być również wykorzystane do osłony ust i nosa przed zimnem. Z kolei latem, przy dużym nasłonecznieniu dobrze jest zadbać o ochronę głowy czapką z daszkiem, a oczu – okularami przeciwsłonecznymi. 

Wygodna bielizna jest niewątpliwie elementem pomagającym zwiększyć komfort podczas biegania. Majtki przeznaczone dla sportowców, czyli takie, które dobrze odprowadzają pot, i chronią przed stanami zapalnymi, będą tutaj odpowiednim wyborem. Z kolei bielizna bezszwowa i dobrze dopasowana uchroni przed otarciami. Kobiety powinny zwrócić szczególna uwagę na dobór stanika sportowego, nie powinny biegać w codziennej bieliźnie, która nie zapewni biustowi odpowiedniego wsparcia, a co za tym idzie – wygody. 

Dodatkowym elementem stroju podnoszącym jakość naszego biegu mogą być gadżety. Słuchawki, które nie będą wypadać nam z ucha, najlepiej bezprzewodowe, saszetka na telefon i klucze, czy pulsometr będą dodatkowym udogodnieniem.

Strój, w którym decydujemy się biegać, wpływa również na nasz komfort psychiczny, trening ma za zadanie nie tylko zwiększenie naszej sprawności fizycznej, może  również zdecydowanie poprawiać nastrój. Ubranie, w którym czujemy się dobrze i atrakcyjnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na lepszą efektywność biegania.