Czy warto biegać z psem?

To pytanie nurtuje niejednego posiadacza czworonoga. Odpowiedź uzależniona jest chociażby od rasy, wieku pupila oraz stanu jego zdrowia. Intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana w przypadku szczeniaków, psów w podeszłym wieku, a także dla czworonogów zmagających się ze sporą otyłością. Przed rozpoczęciem treningów, warto swoją decyzję skonsultować z weterynarzem. Doskonałymi kompanami w treningu nie będą również boksery, psy rasy chihuahua, buldogi i mastify. Za to owczarki niemieckie, husky, beagle, border collie i dobermany, mogą stać się bardzo dobrym partnerem podczas biegania.

Zalety biegania z psem

Bieganie z psem nie tylko pozwala nam na zaciśnięcie więzi, ale i naukę współpracy oraz zredukowanie stresu. Posiadanie psa oraz wysiłek fizyczny pozytywnie wpływają na ludzką psychikę i samopoczucie, dlatego połączenie tych dwóch czynników może okazać się niezwykle korzystne dla człowieka. W ten sposób zaspokojona także zostaje ruchowa potrzeba psa. Trening podczas którego pupil porządnie się zmęczy, gwarantuje spokojniejsze zachowanie czworonoga przez resztę dnia. Warto również pamiętać, że aktywność fizyczna pomaga psom zachować odpowiednią wagę i piękną sylwetkę.

Jest to o tyle istotne, że często psy zmagają się z dodatkowymi kilogramami, które mogą okazać się zgubne dla ich zdrowia. Bieganie z pupilem może natomiast dla człowieka stanowić dodatkową motywację i skłonić go do regularnego podejmowania wysiłku. Towarzystwo czworonoga sprawia również, że jesteśmy bezpieczniejsi, zwłaszcza jeśli decydujemy się na trening wieczorną porą.

Wady biegania z psem 

Zalet aktywności fizycznej podejmowanej z psem jest zdecydowanie więcej, jednak należy rozpatrzeć również negatywne strony takiego planu. Przede wszystkim trening z czworonogiem wymaga dużej cierpliwości, zwłaszcza jeśli pupil nie jest dostatecznie zdyscyplinowany. Właściciel psa będzie musiał poświęcić sporo czasu, by zsynchronizować się ze swoim zwierzęciem. Początkowo trudno będzie osiągnąć harmonię w tempie, pożądanej długości treningu i wymarzonym dystansie, a także czasie regeneracji.

Ponadto biegacz musi dbać nie tylko o bezpieczeństwo i zdrowie swoje, ale i psa. Powinno się zwracać uwagę na rodzaj nawierzchni, ponieważ rozgrzany asfalt może uszkodzić delikatne łapy czworonoga. Podczas treningu z pupilem należy mieć przy sobie wodę nie tylko dla siebie, ale i psa. Warto także pamiętać, że wzmożony wysiłek sprawia, iż pies będzie miał większe zapotrzebowanie na wartościowy pokarm. Konieczny może okazać się zakup droższej karmy o lepszej jakości. Wyzwanie może stanowić także bieganie ze smyczą, tak by się o nią nie potykać. Należy również mieć świadomość tego,  że jeśli przyzwyczaimy psy do treningu, będą się one go domagać, nawet jeśli człowiek będzie chciał zrezygnować z aktywności.

Mimo kilku wad, podjęty wysiłek z pewnością przyniesie pozytywne skutki dla obu stron. Trud włożony w treningi niewątpliwie da niezwykle satysfakcjonujące efekty. Warto o nich pamiętać i cierpliwie dążyć do celu!