Jak analizować biegacza przed obstawieniem?
Spoglądanie na statystyki i tabele to dużo pomoc przy obstawianiu zakładów. Dotyczy to zwłaszcza biegaczy, którzy mają dość zbliżone, indywidualne wyniki w danym roku. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, trzeba wiedzieć co brać pod uwagę przy szacowaniu danych czasów. Do ewentualnych wygranych trzeba kilka prostych patentów, co pozwoli wyszukać najlepsze możliwe kursy we wszystkich zakładach. Jak analizować szanse biegacza przed obstawieniem kuponu?
Biegi krótkodystansowe
W przypadku biegów na krótkie dystanse liczy się forma z danego roku, co najwyżej z dwóch lat. Trzeba jednak pamiętać, że część zawodników ze światowego topu oszczędza się na mniejszych turniejach. Mogą oni zostawić najlepszy bieg już na same mistrzostwa. Jeżeli jednak dany zawodnik od dłuższego czasu nie osiąga wyników poniżej 11 sekund w biegu na 100 metrów to nie ma co przesadnie czekać na sukces. Z kolei regularne czasy poniżej 10 sekund to niemal pewna czołówka zestawienia.
Dobre czasy nie są jednak gwarancją sukcesu. Trzeba nieustannie porównywać ze sobą poszczególnych rywali. W przypadku podobnych czasów ciężko będzie wytypować ewentualnego wygranego, mogą decydować tu setne części sekundy. Jeśli jednak średnie czasy różnią się o nawet pół sekundy – warto postawić większą sumę.
Biegi długodystansowe
Biegi na 10 albo 20 metrów, a już szczególnie maratony cieszą się całkiem innymi zasadami niż sprinty. Trzeba patrzeć tu na wyniki pod kątem całego biegu. Niektórzy zawodnicy wolą zaczynać od prowadzenia, z kolei inni trzymają się tyłu stawki, żeby z czasem piąć się na coraz wyższe pozycje. Warto patrzeć wtedy nie tylko na bieg końcowy, ale również na poszczególne etapy biegu. To dużo cięższe statystyki do zdobycia, ale przy dokładniejszym szukaniu również można je znaleźć.
Maraton przykładowo można sobie podzielić na 4 etapy: co 10 kilometrów każdy. Można porównywać pierwszy etap zawodnika z ostatnim. W zależności od tego, gdzie miał lepszy czas, tym można lepiej określić styl jego biegu. Inteligentniejsi zawodnicy mają zazwyczaj najlepsze ostatnich 10 kilometrów, więc warto patrzeć pod tym kątem. Oznacza to, że lepiej rozporządzali swoimi siłami.
Zakłady na żywo
Biegi długodystansowe są lepsze pod względem typowania zakładów na żywo. Sytuacja stale się zmienia, a wraz z nią poszczególne kursy. Na faworyta biegu kurs początkowy może wynosić 2.00, ale może on zacząć z tyłu stawki. Kurs zmienia się na duży wyższy. Dobrze przygotowany zawodnik pod względem statystycznym od razu wie, że sytuacja się potem zmieni. Może wykorzystać aktualną sytuację i uzyskać kupon z wyższym kursem.
Do typowania nie wystarczy jedynie znajomość statystyk. Czasami wystarczy oglądać bieg na żywo w telewizji, żeby stwierdzić, że ktoś ewidentnie opada z sił. Czasami trzeba mieć wyczucie i w odpowiednim momencie postawić na zawodnika z dużymi pokładami energii. Im dłuższy bieg, tym większa szansa na sukces. Podstawą jest rozróżnianie poszczególnych dystansów i sprawdzanie różnego typu statystyk. Im lepiej opanujemy daną dyscyplinę i będziemy umieli wykorzystać dobry kurs, tym szybciej można uzyskać dużą wygraną.