Maratony dla amatorów w Polsce

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zauważyć można znaczny wzrost liczby biegaczy amatorów. Coraz więcej osób, niezależnie od wieku decyduje się rozpocząć przygodę z bieganiem. Po miesiącach treningów i startów na krótkich dystansach w końcu przychodzi czas na maraton. Oprócz odpowiedniego przygotowania musimy też zadecydować gdzie odbędzie się nasz debiut na królewskim dystansie. Sprawdź, jakie maratony dla amatorów organizowane są w Polsce i gdzie najlepiej wystartować. 

Orlen Warsaw Marathon w Warszawie

OWM w Warszawie to największa i najpopularniejsza impreza biegowa w Polsce. Co roku uczestniczą w niej tysiące biegaczy amatorów. Pierwszy edycja słynnego obecnie maratonu w Warszawie odbyła się w 2013 roku, co oznacza, że impreza bardzo szybko zdobyła popularność.

Orlen Warsaw Marathon posiada certyfikat IAAF Road Race Silver Label, a w jego ramach rozgrywane były nawet Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn. Atrakcyjne nagrody finansowe za wysokie miejsca w biegu przyciągają najlepszych zawodników nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Trasa maratonu organizowanego w Warszawie jest dosyć wymagająca dla początkującego biegacza, jednak wszystko rekompensuje niesamowita atmosfera i sprawna organizacja imprezy. Orlen Warsaw Marathon to punkt do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia każdego biegacza amatora. Warto również wspomnieć, że w ramach imprezy organizowane są też biegi na 5 km i 10 km oraz konkurencje dla osób niepełnosprawnych.

Maraton im. Macieja Frankiewicza w Poznaniu

Maraton Poznański to kolejna wielka impreza biegowa w Polsce. Od 2000 do 2011 roku maraton ten był największym maratońskim biegiem w Polsce. Każdego roku przyciąga do siebie wielu najlepszych biegaczy z całego świata. Maraton w Poznaniu cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na trasę. Jest ona wymagająca, podobnie jak trasa maratonu w Warszawie, ale widoki naprawdę robią wrażenie. Początkowo zawody rozgrywane były w okolicach Jeziora Maltańskiego, a trasa przebiegała przez tereny Malty, Berdychowa oraz Komandorii. Cały bieg składał się  z dwóch rund. Od 2012 roku trasa została zmieniona, dzięki czemu zawodnicy wykonują tylko jedną pętlę. Maraton im. Macieja Frankiewicza w Poznaniu stanowi część Korony Maratonów Polskich.

Cracovia Marathon w Krakowie 

Maraton w Krakowie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jego pierwsza edycja wystartowała w 2002 roku i od tego czasu zauważyć można regularny wzrost uczestników.

W dotychczasowo zorganizowanych edycjach wzięli udział biegacze z ponad 55 krajów, co świadczy o ogromnej popularności maratonu Krakowskiego na całym świecie. Jest to kolejny bieg z piękną i atrakcyjną trasą. Zarówno start, jak i meta znajdują się na Rynku Głównym, a trasa została zaplanowana tak, aby biegacze przemierzali najpiękniejsze tereny historycznego Polskiego miasta.

Jeżeli planujesz swój pierwszy start na królewskim dystansie, to koniecznie zdecyduj się na jeden z wyżej wymienionych biegów.