Początki biegania. Jakie trasy wybrać?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj sportu przede wszystkim, ze względu na uniwersalność. Biegać można w każdym wieku. Dodatkowo sport ten można traktować jako sposób na estetyczną sylwetkę, pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami, czy jako pasje, gdzie zależy nam na poprawianiu wyniku. Wielu biegaczy ceni sobie również swoją dyscyplinę za to, że można ją uprawiać wszędzie. Czy aby na pewno? Sprawdź, jakie trasy wybrać na początek. 

Bieganie po lesie

Podczas biegania każdy kontakt stopy z podłożem wywiera na mięśnie i stawy nacisk 2-3 razy większy niż masa naszego ciała. Dlatego, jeśli decydujesz się na ten piękny sport, musisz wiedzieć, jak i gdzie biegać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Na pierwszy rzut oka najlepszą trasą dla początkującego biegacza będzie ścieżka biegnąca przez las. Podłoże jest bardzo miękkie, dzięki czemu nasze kolana, biodra i kręgosłup nie muszą znosić nadmiernego obciążenia, oddychamy czystym powietrzem, a do tego możemy podziwiać piękne widoki. To wszystko prawda i faktycznie las jest jednym z najlepszych miejsc na rozpoczęcie przygody z bieganiem, ale takie rozwiązanie ma też swoje minusy.

Otóż w lesie teren zazwyczaj jest bardzo nierówny. Co chwila pojawiają się nowe górki, pagórki, strome zbiegi itp. Oczywiście takie warunki bardzo sprzyjają rozwijaniu formy, jednak są bardzo męczące. Jeśli biegacz, na początku swojej drogi będzie musiał przeprawiać się przez strome górki to możliwe, że bardzo szybko się zniechęci i zrezygnuje z treningów. Dodatkowo taki teren może być po prostu zbyt ciężki i uniemożliwić kontynuowanie treningu.

Bieganie po utwardzonych drogach polnych

Kolejną możliwością jest bieganie po utwardzonych drogach polnych lub ścieżkach o piaszczystym podłożu. Takie warunki również sprzyjają zdrowiu stawów. Naturalne, utwardzone tereny nie będą powodowy nadmiernego obciążenia, a dodatkowo – podobnie jak w przypadku lasu – będziemy mogli cieszyć się naturalnym otoczeniem i świeżym powietrzem.

Tutaj minusem jest natomiast to, że pod wpływem niektórych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, taka powierzchnia może stać się bardzo miękka i błotnista. Bieganie po grząskim i wilgotnym gruncie nie będzie ani przyjemne, ani pożyteczne, a do tego ucierpią też nasze buty.

Bieganie po asfalcie

Popularnym podłożem dla biegaczy jest też asfalt lub betonowy chodnik. Takie rozwiązanie jest najmniej korzystne dla początkujących biegaczy, ponieważ bardzo obciąża mięśnie i stawy. Już po kilku tygodniach może dojść do przeciążeń i kontuzji, zwłaszcza jeśli biegamy nieodpowiednią techniką – co zdarza się bardzo często u początkujących biegaczy.

Asfalt nie jest zatem najlepszym podłożem do biegania, jednak jeśli przygotowujemy się do biegu ulicznego, to warto raz na jakiś czas wykonać trening właśnie na asfalcie. Biegi uliczne – jak sama nazwa mówi – odbywają się na ulicach miast, czyli na asfalcie. Warto zatem choć w pewnym stopniu przygotować organizm na taki bodziec.