Typy kuponów u bukmacherów. Które są najkorzystniejsze?

Zakłady u bukmachera mogą różnić się rodzajami kuponów. Dotyczy to wszystkich możliwych sportów z bieganiem włącznie. Niektórzy wolą obstawić jednego pewniaka w pojedynczym meczu, inni z kolei puszczają kupony z kilkudziesięcioma spotkaniami naraz. Różne rodzaje typów mają swoje wady i zalety. Inaczej trzeba też podchodzić do stawkowania w różnych sytuacjach. Jakie są typy kuponów oraz które z nich są najkorzystniejsze dla typerów?

Pojedyncze typy

Istnieją typerzy, którzy skupiają się na pojedynczym biegu i planują wszystkie jego możliwe scenariusze. Drobiazgowo śledzą całą ofertę i wybierają jedynie największych pewniaków. W przypadku pojedynczego typu ciężko uzyskać korzystny kurs końcowy. Trzeba wtedy mocno podnieść stawkę i liczyć na pewność swojego wyboru. Nie można też wybrać kursu na poziomie 1.30, bo zapewni to nikłą wygraną. Ciężko znaleźć pewny typ na poziomie 2.00, ale przy szczegółowym śledzeniu tabel i statystyk biegów jest to jak najbardziej możliwe.

Kursy łączone

Wiele typerów utrzymujących się z zakładów obstawia parę biegów na jednym kuponie. Kursy się wtedy kumulują (mnożą przez siebie), przez co można uzyskać większą wygraną. Minusem jest tutaj większy margines błędu. Jeśli typerowi nie „wejdzie” jeden mecz, to pozostałe spotkania nie mają żadnego znaczenia. Dobrym pomysłem jest obstawianie dwóch, może trzech meczów. Przy większej ilości zaczyna się robić ryzykownie. Znaczenie mają tutaj kursy na pojedyncze spotkanie. Dobrym sposobem może być też łączenie czterech-pięciu zdecydowanych faworytów. Kursy około 1.20 po pomnożeniu dadzą łącznie około 2.50. Przy 100 złotych można ich wygrać aż 250.

„Taśmy”

Bardzo popularne wśród typerów są tak zwane „taśmy”, ale jak pokazują statystyki, kupony takie często lądują w koszu. Polegają one na tym, że łączone jest nawet kilkanaście różnych biegów czy meczów jednocześnie. Dochodzi do tak niecodziennych kuponów jak potencjalna wygrana na poziomie 25 000 złotych przy włożonej stawce 2 złote. Szansa na wygraną przypominać może wygraną na loterii. Jest to oczywiście statystycznie możliwe, ale lepiej nie skupiać się wyłącznie na tego rodzaju kuponach.

Kombinacje grupowe

Ciekawym pomysłem na obstawianie biegów jest łączenie ich w poszczególne grupy. W zależności ile z nich zakończy się wygraną taki procent wygranej można otrzymać. Są to tak zwane „kupony KOMBI”. Łączą one mecze pojedyncze z akumulacjami w postaci kursów łączonych.

Można przykładowo stworzyć kupon z 4 bloków: A,B,C i D. W pierwszych dwóch można zamieścić pojedyncze biegi, z kolei na dwóch pozostałych kilka meczów, a nawet „taśmy”. W zależności od tego w ilu blokach będzie 100% wygranych, tym większy zarobek można uzyskać. Jeżeli jednak zaliczona będzie wyłącznie grupa A i C to nie otrzymamy zbyt dużo pieniędzy. Całkiem nieźle można się obłowić przy 3 z 4 zaliczonych bloków. Kombinacje grupowe wymagają dużo więcej wyliczeń, więc są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych typerów. W przypadku początkujących typerów lepiej postawić na jeden lub góra dwa różne biegi jednocześnie.