Woda czy izotonik. Co sprzyja bardziej podczas biegania?

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja naszemu zdrowiu. Jednak są pewne warunki dotyczące zarówno biegania, jak i innych sportów. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, nasza aktywność może okazać się nawet szkodliwa. Ważne jest stopniowe zwiększanie obciążenia, prawidłowe odżywianie oraz odpowiednie nawodnienie. O tym ostatnim porozmawiamy dzisiaj. Co będzie lepsze dla biegacza, woda czy izotonik? 

Dlaczego biegacz potrzebuje odpowiedniego nawodnienia?

Organizm człowieka składa się w 70% z wody, jeśli jej poziom drastycznie spadnie, nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zdrowa dorosła osoba, która nie uprawia sportu powinna dostarczać do organizmu przynajmniej 2 litry płynów każdego dnia. W przypadku biegacza jest to znacznie większa wartość. Podczas intensywnego wysiłku tracimy bardzo dużo płynów z potem, przez co nie trudno się odwodnić, zwłaszcza podczas treningu w upałach. Odwodniony organizm nie może prawidłowo funkcjonować, ponieważ gospodarka wodno-elektrolitowa nie może pracować. Efektem jest osłabienie, bóle głowy, omdlenia, a nawet zawał serca.

Dlatego płyny spożywamy regularnie przez cały dzień, a po treningu dodatkowo uzupełniamy ich utracony poziom. A co lepiej pić? Wodę czy izotonik? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, jaki rodzaj napoju wybierzemy, zależy od wielu różnych czynników.

Kiedy u biegacza sprawdzi się woda?

Zacznijmy od wody. Woda to tak zwany hipotonik, czyli płyn, który zawiera mniej minerałów i składników odżywczych niż płyny ustrojowe. Dodatkowo posiada śladowe ilości kalorii (w przypadku wody 0), czyli nie dostarcza żadnej energii. Woda bardzo szybko wchłania się do organizmu, gasi pragnienie i nawadnia organizm. Jednak nie uzupełnia ona utraconych na treningach elektrolitów ani glukozy.

Dlatego woda sprawdzi się jako nawodnienie organizmu w ciągu dnia i przed treningiem oraz podczas umiarkowanego wysiłku, nietrwającego dłużej niż 60 minut.

Kiedy u biegacza sprawdzi się izotonik?

Izotonik to płyn, który posiada takie samo stężenie glukozy i ilości składników mineralnych co płyny ustrojowe w organizmie człowieka. Zawartość węglowodanów w tego typu napojach wynosi ok. 4-8 g/100 ml. Izotonik również bardzo dobrze nawadnia. Kiedy sprawdzi się lepiej niż zwykła woda? Otóż płyn ten oprócz nawadniania, dostarcza także do organizmu energię w postaci kalorii, glukozę oraz różnego rodzaju elektrolity.

Jak wiadomo wszystko to tracimy podczas intensywnego wysiłku. Dlatego izotonik sprawdzi się właśnie w przypadku wymagających sesji treningowych, które trwają dłużej niż 60 minut. Można go spożywać w trakcie treningu, ale również wypić zaraz po skończonej sesji. Dzięki temu szybko uzupełnimy organizm i dostarczymy mu potrzebnych składników do regeneracji. Doskonale sprawdzi się, jeśli po intensywnym treningu nie mamy możliwości spożyć posiłku. Wtedy warto przyjąć z napojem przynajmniej minimalną ilość energii.