Zawody dla amatorów biegania na świecie

Zwiększona popularność biegania przekłada się na coraz więcej turniejów. Polacy coraz częściej odwiedzają dalekie kraje, aby zaliczać coraz to nowsze maratony i zawody na krótsze dystanse. Znaleźć można je zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych, Afryce, jak i dalej Azji. Dla niektórych biegaczy to najlepsza forma turystyki, która łączy pasję do biegów z poznawaniem cudzych kultur i obyczajów. Jakie są najciekawsze zawody biegania na świecie?

Biegi w dużych miastach 

Praktycznie każde większe miasto na świecie posiada swój bieg, który rozsławia jego najlepsze zabytki i dzielnice. Zawody zwykle odbywają się po najlepszych ulicach miasta, a ruch drogowy zostaje tymczasowo wstrzymany. Dzieje się tak przykładowo w Madrycie podczas biegu „EDP Rock’n’Roll Madrid”. Impreza odbywa się już od 1978 roku, a bierze w niej udział czasami 15 000 biegaczy. Świetnie promuje się też Berlin, a bieg organizuje tutaj słynny producent samochodowy BMW.

Nie można zapominać słynnego biegu nowojorskiego, który początkowo odbywał się w Central Parku. Z czasem jednak zaczęto włączać do maratonu kolejne dzielnice miasta. Po 1976 roku bieg odbywa się również na Staten Island, Brooklynie, Queens, Bronxie i Manhattanie. Można zwiedzić praktycznie cały Nowy Jork jedynie biegnąć przed siebie. Alternatywą dla zwiedzania Rzymu samochodem czy autobusem jest z kolei „Maratona di Roma”, gdzie bieg organizują władze miasta. Bieg pośród największych osiągnięć sztuki Imperium Rzymskiego z pewnością poszerza wyobraźnię.

Biegi po niezwykłych terenach przyrodniczych 

Wiele osób zamiast podróży po mieście woli ciszę i spokój. Od asfaltu preferują leśne ścieżki oraz tereny górskie. Atrakcją może być dla nich bieg „Midnight Sun Marathon” w Norwegii. Zawody odbywają się w Tromso, mocno wysuniętej na północ miejscowości pośród gór i wiecznych śniegów. W czasie biegów dochodzi tu do temperatur dużo poniżej zera. Dla najbardziej szalonych biegaczy jest z kolei „North Pole Marathon”, gdzie podczas zawodów przy Biegunie Północnym dochodzi do minus 30 stopni.

Dla fanów ciepła świetną opcją może być „Big Sur International Marathon”, gdzie bieg odbywa się wzdłuż Pacyfiku w gorącej Kalifornii. Połączeniem zwiedzania budynków i przyrody jest bieg na Wielkim Murze w samym sercu Chin. Dodatkowym utrudnieniem jest tu jednak wieczne wchodzenie i schodzenie ze schodów. Wyścig zawsze odbywa się w trzecią sobotę maja.

Dla fanów tras górskich również nie zabraknie znanych światowych biegów. Jednym z nich jest „Inca Trail Marathon”, gdzie celem jest zdobycie słynnego Machu Picchu, czyli słynnych ruin miasta Inków. Bieg odbywa się w Peru na wysokości około 2500 metrów nad poziomem morza. Jeszcze większe wysokości spotyka się na „Everest Marathonie”, gdzie trasa rozpoczyna się na wysokości 5364 m.n.p.m, kończy się natomiast w Nemche Bazar około 2000 metrów niżej. Alternatywą są też biegi w okolicach Kilimanjaro w Tanzanii. Do takich zawodów trzeba jednak konkretnych przygotowań i nie wszyscy radzą sobie z takimi wysokościami. Każdy amator biegów znajdzie coś dla siebie w innych rejonach świata.